FDI Ağız Ve Diş Sağlığı Projeleri ‘Ağzımıza Yolculuk’

FDI AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI PROJELERİ

AĞZIMIZA YOLCULUK (MOUTH PATROL)

FDI Dünya Dişhekimleri Birliği, Ağzımıza Yolculuk’u (Mouth Patrol) “çocuklara iyi ağız sağlığı alışkanlıkları kazandırmaya yönelik ağız ve diş sağlığı tanıtım kampanyası” faaliyete geçirdi. Kısa animasyon videolarıyla ağız sağlığı maskotu Toothie “arkadaş canlısı bir kunduz” Ağzımıza Yolculuk (Mouth Patrol) ile çocuklara iyi ağız sağlığı alışkanlıkları edindirmeyi amaçlıyor.

AĞZIMIZA YOLCULUK

Ağız sağlığının kötü olduğu günler geride kaldı. Ağzımıza Yolculuk küçüklüğünüzden itibaren ağız sağlığınıza dikkat etmenizi sağlamak için burada.

Ağzımıza Yolculuk kampanyasının kahramanı Toothie’yi ve ağız sağlımızı iyileştirmeye yönelik maceralarını takip edin. Sağlıklı bir ağza sahip olmak, uzun ömürlü iyi ağız sağlığı alışkanlıkları edinmenin yollarını öğrenin ve dişlerinize zarar verecek yiyeceklerin farkında olun.

Toothie,  çocukların iyi ağız sağlığı alışkanlıkları edinmeleri için onların destekçisi. 2018 Dünya Ağız Sağlığı Günü kampanyaları sırasında ortaya çıktı ve Ağzımıza Yolculuk’un kahramanı oldu.

Her videoda Toothie, çocukları ağız bakımı konusunda motive edip onların ağız temizliği alışkanlıkları kazanmalarını sağlıyor. Toothie çocukların olduğu kadar anne babaların da arkadaşı!  Anne babalara çocuklarının ağız sağlığı konusunda ne yapmaları gerektiği hakkında öneriler de sunuyor.

AĞZIMIZA YOLCULUK

BÖLÜM 1: Yatmadan Önce Dişlerini Fırçala

Her gün diş fırçalamak ağzınızın her zaman temiz kalmasını sağlar, 2 ile 4 yaşları arasındaysan yatmadan önce dişlerini fırçalamayı unutma!

 

BÖLÜM 2: Günde İki Kez Dişlerini Fırçala

Günde iki kez dişlerini fırçala!  5 ile 9 yaşları arasındaysan her sabah uyandığında ve her akşam yatmadan önce dişlerini fırçalamayı unutma!

 

BÖLÜM 3: Doğru Diş Fırçalama Tekniği

Toothie dişlerini nasıl fırçalaman gerektiğini öğretiyor!  10-12 yaşları arasındaysan dairesel hareketlerle 2 dakika, günde 2 kez dişlerini fırçala!

 

BÖLÜM 4: Her Yıl Dişhekimini Ziyaret Et

Dişhekimleri, sağlıklı gülüşler elde etmeni sağlar,  kaç yaşında olursan ol yılda en az bir kez dişhekimine gidip diş muayenesi yaptırmayı unutma!

 

BÖLÜM 5: Pirinç Kadar Macun Kullan

Eğer 3 Yaşından Küçüksen Pirinç Büyüklüğünde Florürlü Diş Macunu (Daha Büyük Değil) İle Dişlerini Fırçala!

 

BÖLÜM 6: Bezelye Kadar Macun Dişlerine Yeter

Eğer 3 Yaşından Büyüksen Bezelye Büyüklüğünde Florürlü Diş Macunu (Daha Büyük Değil) İle Dişlerini Fırçala!

 

BÖLÜM 7: Dişlerini fırçalayamıyorsan sakız çiğne

Her yemekten sonra dişlerini temiz tut! 10 ile 12 yaşları arasındaysan yemekten sonra dişlerini fırçalayamadığında 10 dakika şekersiz sakız çiğne.

 

BÖLÜM 8: Diş Fırçanı Sık Sık Değiştir

En güzel diş fırçalarının bile bir ömrü var! Kaç yaşında olursan ol, en iyi ağız bakımı için diş fırçanı her 3 ayda bir değiştir.

 

BÖLÜM 9: Uzun Süre Emzik Kullanma

Uzun  süre emzik kullanmak ağız ve diş sağlığını büyük ölçüde etkiler. 2 buçuk yaşından büyüksen, asla emzik kullanma ve emziğini tatlıya batırma.

 

BÖLÜM 10: Tatlı Atıştırmalıklardan Uzak Dur

Sağlıklı yiyecekler ve şekersiz içecekler tercih et! 5 ile 9 yaşları arasındaysan ara öğünlerde şekerli meyve sularından ve sağlıksız atıştırmalıklardan uzak dur.